- CR Couture
- Molendijk 40a
- 3161 KN Rhoon
- info@crcouture.nl
- +31 10 501 4041
- Chat met ons
Steken opzetten breien: leer hoe!
- CR Couture
- Blog over Breien
- 8 feb. 2023
- Gemiddelde leestijd: 10 minuten
Leuk dat je gaat beginnen met breien. Misschien heb je het al een keer eerder gedaan of misschien ben je op zoek naar een nieuwe hobby. In deze blog leren wij je de allereerste stappen om aan de slag te gaan met je breiwerk. Namelijk het opzetten van steken. Het is heel simpel dus lees snel verder hoe je steken kan opzetten
Hoe begin ik met het opzetten van breisteken?
De draad op de breinaald krijgen is het uitgangspunt om te starten met breien. Hoeveel breisteken dat zijn staat in een breipatroon. Volg je geen patroon bedenk dan zelf hoe breed het breiwerk moet worden en dat bepaald het aantal steken wat opgezet moet worden. Er zijn meerdere manieren om steken op te zetten. In dit blog lichten wij breiend steken opzetten en steken op zetten met een lus.
Steken opzetten breien: met lus voor beginners
Je begint met een stuk draad van de bol af te wikkelen. Dit stuk gebruik je om steken op te zetten. Een trucje om te weten of je een lang genoeg stuk hebt gepakt is om het stuk om de breinaald te wikkelen. Dus bijvoorbeeld: je wilt 30 steken opzetten, wikkel dan een stuk draad 30x om de breinaald. Dat stuk draad heb je dan minimaal nodig om te gebruiken voor het breien. Zie plaatje.
Lus maken:
Nu je bepaalt hebt hoeveel steken je wilt opzetten en een stuk draad hebt is het tijd om de lus te maken waarmee de draad op je breinaald komt. Hieronder zie je dit stapsgewijs met fotos of bekijk de video.
Steken opzetten:
Stap1: Schuif je gemaakte lus op de breinaald. Trek deze niet te hard aan anders krijg je een probleem als je gaat breien. Trek hem zachtjes aan zodat de lus niet loshangt maar wel een beetje speling heeft.
Stap 2: Houd de draad zoals in het plaatje in je linkerhand waarbij het stuk afgewikkelde draad wat je net gemeten hebt aan de voorkant zit. De draad die aan de bol zit zit aan de achterkant.
Stap 3: Nu schep je met de breinaald de draad van de voorkant op en gaat daarmee naar de achterste draad waarmee je ook weer een scheppende beweging maakt. (zie filmpje) Hierdoor heb je de steken op je breinaald gezet.
Steken opzetten breien: breiend steken op zetten
Naast deze manier is er ook de mogelijkheid om de steken breiend op te zetten. Hierdoor is het niet nodig om van te voren een stuk draad af te meten. Breiend steken opzetten kan ook later van pas komen als er in een patroon steken bijgezet moeten worden.
Stap 1: Begin weer met een lus op je breinaald te zetten. (zie filmpje)
Stap 2: Steek de andere breinaald in zoals je normaal ook een rechte steek zou maken. Sla de draad die aan de bol vast zit om de naald.
Stap 3: Trek met de breinaald de draad door de lus door. Normaal zou je nu de steek af laten glijden maar je trekt de steek juist iets groter en schept hem daarna op je eerste naald. Nu heb je breiend een steek opgezet.
Tips voor breisteken opzetten:
Voordat je begint met breien hebben we nog twee tips voor je:
- Trek de steken niet te strak aan hierdoor kan je bij het breien de breinaald niet meer door de opzet steek lus krijgen. Maak ze ook niet te los anders blijf je dit zien in je breiwerk rand.
- Hoeveel steken je nodig hebt is afhankelijk van de naalddikte en de dikte van de draad. Heb je bijvoorbeeld een favoriete sjaal kijk dan hoe breed deze is waardoor je een indicatie hebt voor het steken opzetten.
Beginnen met breien?
Nu je het steken opzetten onder de knie hebt kan je aan de slag met breien. Lees hiervoor deze blog: ‘Sjaal breien voor beginners’ en je kan lekker gaan leren breien.